Schola

SCHOLA „CANTA CUORI”

Schola „CANTA CUORI” na terenie parafii św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej istnieje już od wielu lat. Od początku była prowadzona przez Siostry Salezjanki, pracujące w naszej parafii. We wrześniu 2009r. do parafii przybyła s. Urszula Wojdak FMA, która przejęła odpowiedzialność za scholę. Prawie od samego początku z s. Urszulą, przy prowadzeniu scholi współpracuje Małgorzata Jabłońska, która jest wychowanką Sióstr Salezjanek, a także sama jako dziecko należała do tej scholi. Przez pierwsze dwa lata oprócz Gosi wpierała nas również swoją grą na gitarze Agata Stramel. Jednak ze względu na rozpoczęte studia aż w Łodzi nie może uczestniczyć w cotygodniowych próbach, ale jak tylko przyjeżdża do Środy Śląskiej i ma możliwość stara się nas odwiedzać.

Scholę tworzą przede wszystkim dziewczęta ze szkoły podstawowej, choć w tym roku należą do niej również dziewczęta z gimnazjum, co bardzo nas cieszy J Obecnie dziewcząt w scholi jest ich ponad 50. Spotykają się w każdy piątek od godz. 17.00 do godz. 18.30 w salce, znajdującej się w domu parafialnym. Czas ten wykorzystują na naukę nowych piosenek, utrwalanie już poznanych oraz na wspólną zabawę. Dziewczynki ze scholi odpowiedzialne są za cotygodniową animację niedzielnych Mszy św. dla dzieci o godz. 10.30.

 

Swoim śpiewem ubogacają także inne  nabożeństwa dla dzieci, m.in. w październiku – różaniec, w pierwsze piątki miesiąca – Mszę św. o godz. 16.30, a w Wielkim Poście – Drogę Krzyżową dla dzieci o godz. 16.30.

        

Wspólnie spędzają ze sobą czas nie tylko na próbach, ale również na wspólnych zabawach i wyjazdach. W ubiegłym roku w czerwcu wybraliśmy się na Szczeliniec. Chcieliśmy doświadczyć nie tylko wspinaczki górskiej, ale również podziwiać wielkość i piękno dzieł stworzonych przez Boga.

Pod koniec października 2012r. grupa starszych scholanek wybrała się na wycieczkę śladami błogosławionego Jana Pawła II, czyli do Wadowic, Kalwarii Zebrzydowskiej i Krakowa.

 

W lutym 2013r. podczas ferii zimowych mała grupa dziewcząt ze scholi uczestniczyła w wyjeździe zimowym do Przesieki. Czas ten spędzaliśmy na wspólnych zabawach na śniegu, zwiedzaniu najbliższej okolicy, ale przede wszystkim na warsztatach muzyczno – liturgicznych, które były prowadzone przez Gosię oraz zaproszonego Księdza Salezjanina.

                                                                                 

Co roku pod koniec listopada organizowana jest Zabawa Andrzejkowa, a w styczniu Zabawa Karnawałowa. Zabawy jednak nie zastąpią czegoś co dziewczęta lubią najbardziej, czyli nocowania w domu Sióstr Salezjanek, tzw. „Pidżamy Party”. Wówczas zabawy nie mają końca, no i noc jest bardzo krótka. Dlatego po takim nocowaniu niedzielne popołudnia przeznaczają na odsypianie.

Innym ulubionym przez dziewczynki momentem są spotkania na zakończenie roku. Wtedy również spotykają się w Domu Sióstr Salezjanek. Czas spędzają na zabawie na powietrzu i grillowaniu, a na koniec każda z nich na pamiątkę zostaje obdarowana drobnym upominkiem.

Dziewczęta ze scholi nie tylko swoim śpiewem pomagają w dobrym przeżywaniu Mszy świętych i innych nabożeństw, ale też wykorzystując swoje talenty aktorskie przygotowują różne okolicznościowe przedstawienia np.: z okazji Dnia Papieskiego, Uroczystości Świętego Jana Bosko oraz w okresie Bożego Narodzenia – Jasełka.

         

 

Dzięki Bożej pomocy, wsparciu różnych życzliwych osób oraz własnym talentom odnieśliśmy też kilka sukcesów, m.in.:

 

– Na Festiwalu Piosenki Religijnej we Wrocławiu w roku 2010 i 2011 – zajęliśmy pierwsze miejsce.

– Na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w 2011r., organizowanym przez Księży Salezjanów w Lubinie, zajęliśmy pierwsze miejsce.

– Na Festiwalu Piosenki Religijnej „CECYLIADA 2011” w Lubinie również zajęliśmy pierwsze miejsce.

– Natomiast na Festiwalu Piosenki Religijnej „CECYLIADA 2012” zajęliśmy drugie miejsce.

– Ostatnim naszym sukcesem to zajęcie drugiego miejsca na Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Lubinie, który odbył się w styczniu 2013r.

Radość przynoszą nam nie tylko zabawa, sukcesy ale też każda nowo przybyła dziewczynka. Jeśli chcesz tak, jak my wspólnym śpiewem chwalić Boga, to zapraszamy w każdy piątek na próby.

DOŁĄCZ DO NAS, BO KTO ŚPIEWA, TEN DWA RAZY WIĘCEJ SIĘ MODLI.